Jak usprawnić przepływ informacji w małej i średniej firmie?

Jak usprawnić przepływ informacji w małej i średniej firmie?

Dobra komunikacja w firmie to klucz do osiągnięcia sukcesu, z czego zdaje sobie sprawę większość przedsiębiorców. Dlatego też tak chętnie uczestniczą oni w szkoleniach na ten temat lub też wprowadzają innowacje zasłyszane od znajomych z branży.

W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jak usprawnić przepływ informacji w małej i średniej firmie. Jeśli chcesz poznać nasze sposoby na poprawienie komunikacji, koniecznie przeczytaj nasz tekst.

Najpierw zmień swoje podejście, potem całego zespołu

Powodów, przez które komunikacja w firmie jest daleka od zadowalającej, może by wiele. Można tutaj wymienić brak czasu, odpowiednich narzędzi, a nawet wypracowanej kultury dzielenia się informacjami z innymi. Aby zmienić ten stan rzeczy, nie wystarczy zainwestować w dobry program czy wygospodarować czas na dzienne spotkania. Jako lider całej firmy musisz przede wszystkim zmienić podejście swoich pracowników do komunikacji ze współpracownikami. W firmie powinien działać zespół, a nie tylko poszczególne jednostki. Jednak, aby ten zespół działał, pracownicy muszą dzielić się informacjami. W jaki sposób jako szef możesz wypracować ten zwyczaj?

Zacznij od przeanalizowania swojej postawy. Denerwuje Cię, że dostajesz odpowiedzi na maile z opóźnieniem? Sprawdź swoją skrzynkę i zobacz, na ile wiadomości odpowiedziałeś bez zwłoki. Jeśli jest ich sporo, pilnuj tego, by odpowiadać na nie jak najszybciej. W momencie, w którym to zmienisz, będziesz mógł wymagać od pracowników, by natychmiastowo odpowiadali na maile.

Warto też włączyć do harmonogramu firmy cotygodniowe spotkania (najlepiej wybierz jeden konkretny dzień), podczas których każdy z pracowników (lub liderów działu) opowie, co robił przez cały tydzień i jak stoi z zadaniami.

Wprowadź przydatne narzędzia

Dobrym pomysłem jest wprowadzenie przydatnych aplikacji i narzędzi, dzięki którym komunikacja całego zespołu będzie jeszcze prostsza, a praca lepiej zorganizowana.

Jednym z narzędzi, które usprawnia przepływ informacji w małej i średniej firmie, jest program JIRA Polska. System posiada szereg rozwiązań, za pomocą których możesz tworzyć oraz zarządzać nowymi projektami. Oprócz tego JIRA Polska pozwala wyeliminować najczęściej pojawiające się błędy w procesie komunikacji. Rozszerzając system o platformę wymiany informacji, jesteś w stanie tworzyć artykuły i newsy wewnątrz firmy, a także masz możliwość szybkiego wyszukiwania informacji.

Spotkania w cztery oczy

Za pomocą JIRY możesz kontaktować się ze swoim zespołem. Jednak nawet najlepsze narzędzie i komunikator nie zastąpią rozmowy w cztery oczy. Dlatego też nie załatwiaj wszystkich spraw przez czat, wykorzystaj cotygodniowe spotkania, by porozmawiać z pracownikami na temat bieżących spraw oraz projektów.

Buduj więź ze swoimi pracownikami, rozmawiaj z nimi w cztery oczy, szczególnie gdy tematem rozmowy są istotne dla firmy sprawy. Warto korzystać z technologii, lecz nie można na niej opierać całej komunikacji.