Motywacja pracowników

Slider

Motywowanie pracowników to wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy. Prędzej czy później każdy z pracowników traci zapał do pracy, co przekłada się na niższą wydajność lub zmienienie pracy. W jaki sposób pracodawca może motywować swój zespół? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Po pierwsze — wynagradzaj

Pierwszą kwestią, jaka przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o motywacji pracowników, jest kwestia wynagrodzenia. Wysokość wypłaty ma znaczenie dla pracownika, w końcu to właśnie pieniądze pozwalają nam osiągnąć wysoki standard życia. Nie ma też nic dziwnego w tym, że pracownik chce otrzymywać wynagrodzenie adekwatne do jego umiejętności i kompetencji.

Jednak ustalona na początku kwota nie zawsze wystarcza, dlatego też warto przyznawać różnego rodzaju premie. Oczywiście, warto dawać taką gratyfikację jedynie w przypadkach, kiedy pracownik wykazał się w danym projekcie. Taka forma docenienia pracy na pewno zachęci pracownika do dalszego wysiłku.

Po drugie – doceniaj

Pracownik ukończył projekt, w który włożył wiele pracy i energii, a przełożony w ogóle nie zwrócił na to uwagi. Niestety, ale taka sytuacja jest nagminna w wielu firmach. Po co męczyć się, jeśli nikt tego nie docenia? To pytanie może zadać sobie wielu pracowników, dlatego też nie daj im do tego okazji!

Jeśli pracownik wykona rzetelnie i dobrze projekt, doceń to. Oczywiście, gratyfikacja finansowa byłaby dla niego najlepszą nagrodą, ale jeśli nie masz na to środków, to powiedz pracownikowi coś miłego. Pochwal go na forum, w ten sposób nie tylko pracownik poczuje się podbudowany, ale też będzie to sygnał dla reszty zespołu, że warto się starać.

Po trzecie – zapewnij stałą pracę

Obecny rynek pracy jest niezwykle dynamiczny. W wielu firmach jest ogromna rotacja, pracownicy przychodzą i odchodzą, przez co zespół nie ma szans, aby dobrze się poznać. Dlatego też dla wielu pracowników kwestia stabilnego zatrudnienia jest niezwykle ważna. Umowa o pracę na czas nieokreślony daje poczucie bezpieczeństwa i pokazuje pracownikowi, że jest ważną częścią zespołu.

Jednak nie tylko odpowiednia umowa powoduje, że pracownik bezpiecznie czuje się w firmie. Czynnikiem, który motywuje pracownika, jest możliwość rozwoju w strukturach przedsiębiorstwa. Jeśli pracownik widzi, że nie ma w danej firmie możliwości awansu, to nie przykłada się w 100 proc. do wykonywanej pracy, bo wie, że nie ma szans na objęcie wyższego stanowiska. Pracownicy chcą iść naprzód, dlatego też musisz zapewnić im możliwości rozwoju.

Po czwarte – inwestuj w szkolenia

Motywacja pracowników nie musi wiązać się z awansem lub premiami. Także zdobywanie nowych umiejętności zachęca do pracy. Dlatego też warto zapisywać pracowników na szkolenia. To doskonałe rozwiązanie dla obu stron. Pracownik zyskuje nową wiedzę, którą wykorzystuje potem w Twojej firmie, zwiększając tym samym poziom wykonywanej pracy. Zdobyte kompetencje często też motywują pracownika do pracy, a przy okazji poprawiają jego efektywność.

Po piąte — benefity

Duży wpływ na motywację pracowników mają niematerialne dodatki, które oferuje firma. Wprowadzenie takich świadczeń może przynieść tylko korzyści. W ten sposób pracownikowi, że dbasz o niego także poza godzinami pracy.

Do niematerialnych dodatków wlicza się: prywatna opieka medyczna, karta sportowa typu Multisport, a nawet bilety na wydarzenia kulturalne, np.: bilety do kina.

Szukasz programu, dzięki któremu możesz m.in. poprawić przepływ informacji? Wybierz JIRA Solutions! Sprawdź, jak nasz system może ułatwić pracę w Twojej firmie.

Slider